fbpx
Menu Zavrieť

You(th) decide - finálna konferencia - názor účastníčky Noemi / SK

„Čas uteká podľa toho, s kým sme,“ napísal William Shakespeare. Takže, zatiaľ čo stráviť víkend zavretý na internáte pozeraním seriálov je bežnou študentskou záležitosťou, ak by sa s nami tento študent 12.septembra vybral do malého poľského mestečka Ryglice, tak by za tých 24 hodín stihol i jeden taký seriál napísať. Veď niečo podobné sme zvládli aj my.

No ešte predtým než vám prezradím, aký program tam na nás (25 mladých ľudí zo štyroch rôznych krajín) čakal, spravme si krátky výlet v čase. Postačí nám pozrieť sa pár mesiacov dozadu a hneď pochopíte, prečo sme sa v Rygliciach vôbec stretli.

Hnacou silou celého V4 projektu bola potreba zlepšiť nedostatok aktívnej participácie mládeže v lokálnych komunitách v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a Slovensku. Vďaka tejto zdieľanej vízii sme sa odhodlali zorganizovať viaceré eventy, na ktorých sa stretli mladí ľudia a rôzni pracovníci s mládežou. Cieľom bolo vytvorenie platformy, ktorá by poskytla priestor pre vznik nových nápadov a ich následné spracovanie a rozvinutie do konceptov, ktoré by mohli byť v blízkej budúcnosti úspešne implementované.

Prirodzene sme si ale uvedomovali, že ukončiť projekt v tejto fáze by nestačilo. Aj keď sa každej krajine podarilo zozbierať množstvo schopných a nápaditých výsledkov, boli sme v tom sami – do tohto momentu sme zatiaľ nijako nespolupracovali s našimi partnerskými organizáciami.

Našťastie to naše stretnutie v Poľsku zmenilo. Ak by ste sa opýtali kohokoľvek z nás, priznali by sme, že to bol skutočne intenzívny deň. Od počiatočných zoznamovacích hier, až po skupinové workshopy, počas ktorých sme sa hlbšie ponorili do témy participácie mládeže a vymysleli niekoľko zaujímavých definícií toho čo pre nás tento termín znamená. Na konci dňa sme sa začali pripravovať na onen „hlavný chod“ mítingu – konferenciu Yout(th) Decide, ktorá sa konala v kultúrnom dome v regióne mesta Ryglice.

Zrazu nastala naša minútka slávy: stručné zoznámenie sa s nami a našimi organizáciami, prezentácia výsledkov a diskusia zameraná na kľúčové otázky ohľadne zapojenia mládeže do verejného a politického života. Dôležitým faktorom bolo, že publikum nepozostávalo výlučne zo žiakov a študentov, ale taktiež starostov okolitých dedín. Vidieť významné osobnosti, ktoré boli predovšetkým „dospeláci“ nás, i keď len podvedome, uistilo, že hlas mladých ľudí bol nielen vítaný, ale aj povzbudený. Konečne sme pochopili, že chytľavý názov projektu You(th) Decide nemal na mysli iba naše vlastné odhodlanie. Bol tiež pozvaním pre lokálne autority, ktoré majú možnosť podať nám pomocnú ruku a stať sa našimi partnermi, radšej než rivalmi.

Nateraz môžeme iba hádať, aké ovocie nám táto skúsenosť prinesie. Avšak, si dovolím povedať, že stretnutie v Rygliciach nebolo len „čerešničkou na torte“. Bolo skôr šálkou cukru, bez ktorého by naša torta síce bola jedlá, no celkom bez chuti. A pravdepodobne, by sme to ani nemohli nazvať tortou.