Menu Zavrieť

You(th) decide - záverečná konferencia

V kalendári svietil dátum 12. 8. 2019, vonku bolo relatívne príjmene a slnečno. Pred dreveným apartmánom v dedinke Bistuszowa v blízkosti mestečka Ryglice parkovali asi 3 autá a jeden minivan. V neďalekej budove sa práve stretlo 25 mladých ľudí zo 4 rôznych krajín - krajín V4. Ešte sa veľmi nepoznali, ako by aj, stretli sa len pred chvíľou.

Po úvodnej reči v podaní 2 najdôležitejších ľudí - Ivana a Sewerína - sme sa presunuli vonku kde začali úvodné aktivity (tzv. energizéry). Pohyb ako samuraj ... výkrik ako - nuž, ani to neviem popísať boli dosť mätúce pri náhlych zmenách smeru a poradia. Ale čo, zvládli sme to bez menšej psychickej ujmy. Následne sme mali pár zoznamovacích aktivít aj vnútri celkom útulnej budovy, kde svietilo slnko cez mohutné posúvacie okná. Ešte pred začiatkom rôznych hier a úloh sme si vymenili dary medzi jednotlivými organizáciami. Taktiež sme dostali od Maďarskej delegácie nejaké to sladké prekvapenie. Čas plynul ako voda a znenazdajky nám oznámili, že majú pre nás grilované dobroty. Keďže nám už všetkým celkom škvŕkalo v bruchu, nás táto informácia potešila. Po tom ako sme sa najedli do sýtosti bolo stretko opäť v predtým spomínanej budove, kde nám všetkým rozdali úlohy, čo všetko musíme počas zajtrajšej konferencie zvládnuť. Na chvíľu sa z nás stali reportéri, kameramani, blogeri či vlogeri. Nebojím sa povedať že aj influenceri ! 🙂

 

Konferencia, ktorá bola vlastne vyvrcholením našich predošlých aktivít na lokálnej úrovni o ktorých si môžte prečítať tu :

1 - You(th) decide I.

2 - You(th) decide II.

3 - You(th) decide III.

bola plná emócií, nových poznátkov i zábavy pre nadšených žiakov či iných verejných osôb, ktorí sa jej zúčastnili.

Konečne nadišiel deň B. Jeden autobus nás všetkých zobral z penziónu do neďalekého mestečka, kde sa v obrovskej aule stretlo vyše 120 mladých ľudí, verejných osôb účastníkov z členských krajín V4. Všetci zo zatajeným dychom sledovali čo sa bude diať. Po úvodnej reči v podaní našej spomínanej dvojky sme sa začali - jednotlivé delegácie - predstavovať, trošku popísať našu krajinu a hlavne aktivity čo sme počas 3 lokálnych stretnutiach dosiahli.

Ako prvé išlo Česko a za ním Maďarsko, Slovensko a ukončilo to Poľsko. Každá krajina si pripravila zaujímavú reč o svojich problémoch a riešeniach + nejaký ten bonus -> tanec ... spev ... medze sa nekladli. Po skončení jednotlivých príhovorov sme mali krátku pauzu počas ktorej sme mali viac priestoru porozprávať sa s mladými Poliakmi. Celkom nás prekvapila ich motivácia a hlavne chuť prehodiť s nami pár slov po Anglícky. Vyzerali, že ich to celkom baví a zaujíma.

Pauza sa skončila, do stredu pódia sa dostali 4 predstavitelia jednotlivých krajín. Spoločne diskutovali o tom, ako veci fungujú a nefungujú v ich krajine a snažili sa poučiť z chýb ostatných krajín, aby v tej svojej mohli progresívnejšie rásť v tom, o čom to celé bolo -> participácie mládeže v ich krajinách.

Prešlo pár hodín a konferencia sa chýlila ku koncu, kedy nás čakal chutný obed v podobe tradičných Poľských špecialít. Vtipné, že opäť spomínam jedlo, ale počas neho sme sa taktiež viedli dialógy o témach, ktoré nás zaujímali a týkali sa nie len konferencie.

Po presune do penziónu sme sa plní emócií rozprávali o konferencii a aktivitách čo sme robili. Ukázali sme svoje videá, články, ale aj posty (príspevky) a jednotlivé fotky, ktoré sme stihli nafotiť pred, po a počas konferencie. Všetkých nás veľmi tešilo, že sme premohli samých seba a dokázali rozprávať pred vyše stovkou ľudí a hlavne to, že sme nehovorili len tak do vetra. Následovala výmena zážitkov z krátkych, ale vysoko informatívnych 24 hodín, ktoré sme spolu strávili. Samozrejme, každému bolo ľúto, že sa to končí. Ako partia sme si dobre sadli a vznikli mnohé priateľstvá, ktoré trvajú dodnes. Ale trebalo niesť posolstvo tohto celého stretnutia aj ďalej.

Aj keď sme v Rygliciach neboli dlhý čas, stihli sme toho veľa. Vzdelávali sme iných, seba, svet ... Premohli sme viaceré naše strachy a zlepšovali sa v tom, čo nám ide ... nejde ... vo všetkom dokopy. Aj keď sme tam neboli dlhý čas, bolo to super. 🙂

Vzdelávanie You(th) decide! tak, podporilo vytvorenie komunity, ktorá, veríme, bude pokračovať v pravidelnej práci na stanovených cieľoch prispievajúcich k zlepšeniu kvality života mladých ľudí v krajinách V4.

 

You(th) decide je finančne podporené Višehradským fondom, záštitu nad aktivitami prevzal Predseda Košického samosprávneho kraja, starosta obce Ryglice (Poľsko), starosta mesta Břeclav (Česká republika).
           

 

Aktivity sú paralélne rozvíjané v 4 krajinách Vyšehradskej 4-ky v spolupráci s partnermi:

Ryglice Community - The Municipal Youth Council of Ryglice
 
Association of Agrarian and Rural Youth Circles of Jász-Nagykun Szolnok County
European Youth Centre Břeclav z. s.
Youthfully Yours SK

Hits: 758