Menu Zavrieť

Letná škola

Ako na konci každého príbehu sa zvonček vždy rozozvučí, aj našej letnej škole už pomaličky odzvonilo. Čo bolo tento rok výnimočné? Nakoľko Španielsko malo jednu z najprísnejších karantén v Európe, plánovanie aktivít, ktoré sa predtým zdali totálne v nedohľadne sa ale nakoniec stalo skutočnosťou a my sme museli dodržiavať množstvo noriem. Každodennou výbavou sa nám stalo rúško, ktoré sme si mohli dať dole iba počas športových aktivít. Samozrejme, počas priebehu letnej školy sa opatrenia menili – bolo zavedené povinné nosenie rúšok na uliciach, a preto už na vzdialenosti nezáležalo. Viete si predstaviť aké ťažké je pre deti dodržiavať takéto predpisy. Obrnení trpezlivosťou sme to ale všetko zvládli! A pre koho vôbec bola táto letná škola určená? Pre deti a tínedžerov vo veku od 10-16 rokov. Všetky aktivity sa odohrávali v španielčine – alebo katalánčine, preto to bola pre mňa osobne veľká zmena oproti môjmu doterajšiemu pôsobeniu, kde mojim primárnym jazykom bola angličtina. Hodená do vody po skoro trojmesačnej karanténe, som sa musela naučiť ako plávať s novými jazykmi. Nakoľko na Menorke majú svoj vlastný dialekt, je jasné že pre nich nie je veľmi prirodzené využívať na komunikáciu španielčinu, ale práve tento svoj dialekt, prípadne katalánčinu. Bolo to také učenie sa troch jazykov zároveň 😀 Musím povedať, že celkom výzva.

Väčšina aktivít sa odohrávala v priestoroch kempingu nazývanom Biniparatx – konkrétne pondelky, utorky a štvrtky. Pondelky a štvrtky nás v Sant Lluís vyzdvihol autobus a v utorky sme sa tam dopravovali na bicykloch. Mali sme k dispozícii futbalové, basketbalové a volejbalové ihrisko. Každý týždeň sme sa po skupinkách striedali a menili športové aktivity. Okrem toho sme pre deti mali pripravené rôzne výzvy, hry, manuálne aktivity, či vedomostný kvíz. Pri manuálnych aktivitách, alebo by sme to mohli nazvať aj krúžok šikovné rúčky, sme využívali hlavne recyklovateľný materiál – napríklad sme s deťmi vyrábali piknikový košík z kartónu; alebo taktiež vytvorili vlastnú knižku z kartónu. Okrem toho si deti sami vyrobili lapač snov, rúško, či anti-stresovú loptičku a iné.  Každý z týchto dní sme mali k dispozícii aj bazén, kde sme vždy strávili jednu hodinu denne. Navyše, pri každej z týchto aktivít sa deti naučili ako pracovať v tíme.

Každú stredu sme ostali v Sant Lluís, kde sme využívali priestory blízkeho parku, v ktorom sme hrali rôzne loptové hry alebo vytvárali mandalu z materiálu, ktorý sa nachádzal v prírode. Počas týchto dní sme si taktiež vyskúšali rôzne druhy športov, pri ktorých nám vždy pomohol nejaký profesionál. Či už to bol klasický futbal, bedminton, basketbal, atletika alebo cirkusové kúsky – zahŕňalo to aj to ako udržať rovnováhu.

Piatky sme strávili na pláži, kde sme s deťmi hrali hry v mori, alebo dva dni sme dokonca išli na kajak a deti mohli objaviť miesta, kde by sa inak nedostali. Vždy sme začínali v Sant Lluís, a potom sa pešo presunuli na jednotlivú pláž.

Aktivity sa odohrávali vždy v čase od 09:00-14:00. Letnú školu navštívili približne 60 detí, a každá skupinka mala maximálne 20 detí. V každej skupine boli 3 zodpovedné osoby, ktorých úlohou bolo zabezpečiť dynamiku aktivít a skupiny samotnej.

FOTKY: https://www.facebook.com/moli.debaix

Hits: 158