Menu Zavrieť

EuroParliament 2.0

Posledný októbrový týždeň sme strávili vďaka Erazmus+ v Poľsku, v Gliwiciach cez organizáciu Youthfully yours. Téma projektu bola Európsky Parlament, čiže sme celý týždeň rozoberali a debatovali na rôzne témy. Stretli sme sa 20 ľudia z 5 štátov, a to Litva, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Chorvátsko na jednom mieste. Boli to ľudia s rôznymi názormi, rôznym vekom a kultúrou. Bolo úplne super, pre mňa sledovať, ako spolu vychádzame. Vďaka tomu, že nás bolo 20 a nie 50 napríklad, sme mohli nadobudnúť hlbšie vzťahy a spoznať sa lepšie. 

 

 

 Čo sa týka aktivít, tak sme stále pendlovali medzi Katowiciami a Gliwiciami, čo bolo super, lebo sme spoznali obe mestá v podstate. Hlavné miesto, kde sme robili workshopy bola taká galéria v Gliwiciach. Každá krajina mala spraviť jeden workshop na nejakú tému, my sme mali ako funguje Európsky Parlament a aké sú tam politické strany. Doobedia sme pracovali na wosrkshopoch a na našich kultúrnych večeroch, kde sa každá krajina predstavila spolu s typickými jedlami. Vypočuli sme si veľa zaujímavých workshopov o histórii Európskeho Parlamentu, o diplomatickom protokole, rečnícky workshop a ďalšie… V neposlednom rade sme mali takzvanú simuláciu Európskeho Parlamentu posledné dva dni, kde nás rozdelili do politických strán s danou ideológiou. Museli sme debatovať a zastávať svoje názory a návrhy.  

Toto bola časť, ktorej som sa obávala najviac, debatovať a argumentovať. Bol to aj jeden z dôvodov, prečo som išla na tento projekt, pretože som si chcela zlepšiť moje argumentačné schopnosti. Dostala som kopu príležitostí, veľa sme sa rozprávali po večeroch s ľuďmi a bolo obdivuhodné vidieť, aký máme každý rôzny pohľad. Zároveň mi tento projekt ukázal Poľsko v úplne inom svetle, ako som čakala. Ľudia sú tam oveľa menej konzervatívni, ako je prezentované. Dáva si záležať na rozvoji umenia, pamiatok a lokálnych obchodov, čo je úplne super. Teším sa na ďalšie projekty ako bol tento!  

Ďakujem 

Kristína Buchelová 

Hits: 68